Yunanistan, 32 adet F-16 savaş uçağını Ukrayna’ya devredebilir

Batılı ülkelerin Ukrayna ordusunu güçlendirmek için Kiev rejimine F-16 tedarik etme planları tartışılmaya devam ederken Yunan basınında yeni bir iddia gündeme geldi.

Atina merkezli Newsbreak haber sitesi, Yunanistan’ın Ukrayna’ya askeri destek amacıyla F-16 savaş uçaklarını gönderebileceğini yazdı. Milli Savunma Bakanı Nikos Dendias’ın kısa süre önce Ana Savunma Silahı ve Yatırımları İdaresi’ne gerçekleştirdiği ziyarete dikkat çeken Newsbreak, Dendias’ın 2030 yılına kadar 3 ve 4. nesil savaş uçaklarını ıskartaya çıkararak 200 modern, 4.5 ve 5. nesil uçaklara sahip olacaklarını söylediğini anımsattı.

Yeni uçakların finansmanı için ıskartaya çıkarılacak 108 savaş uçağının satılmasının planlandığını yazan site, 32 F-16C/-D Block 30 savaş uçağının Ukrayna’ya verilmesine neredeyse kesin gözüyle bakıldığının altını çizdi.

Yunanistan Hava Kuvvetleri’nin envanterindeki F-16’ların 2 kez modernize edildiğini ve şu an itibarıyla azami hizmet ömürlerinin ortalama yüzde 60’ını doldurduğunu aktaran site, “14’ü yeni paket Mirage 2000-5 Mk.2 ve gerisi eski paket Mirage 2000EGM/-BGM olan 24 Mirage savaş uçağının nereye gideceğini ise aynı kesinlikte söyleyemeyiz. Ukrayna’ya devir veya Hindistan’a satış mantıklı seçenekler olarak görülürken elbette Fransa’nın onayı gerekiyor” ifadelerini kullandı.

DANİMARKA VE HOLLANDA, KİEV’E F-16 VERECEK

ABD, Danimarka ve Hollanda’nın elinde bulunan F-16 savaş uçaklarının, Ukraynalı pilotların gerekli eğitimleri tamamlamasının ardından Kiev’e gönderilmesine izin vermişti. Bu bağlamda Hollanda 42, Danimarka ise 19 F-16 uçağını Ukrayna’ya sağlayacağını duyurmuştu.

Danimarka’nın ilk 6 F-16’yı yılbaşına kadar Kiev’e teslim etmesi bekleniyordu ancak Danimarka Savunma Bakanlığı, uçakların Kiev’e transferinde bir gecikme olduğunu ve teslimatın 2024 yılının ikinci çeyreğine ertelendiğini duyurmuştu. Savunma Bakanı Poulsen, gecikmenin nedenini Ukraynalı pilotların F-16 eğitiminin daha uzun sürmesi olarak açıklamıştı.

 

KAYNAK: NEWSBREAK

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x