Parfümünüzün sahte olduğunu gösteren 6 işaret

Ne yazık ki, günümüzde sahte parfümler kolaylıkla online mağazaların sayfalarında yer almakta, hatta bazen butiklerin raflarında bile şöhret ve isimle yer bulmaktadır. Başka bir deyişle, tutkulu parfümeri hayranları her zaman tetikte olmalıdır:

1. Paketleme kafanızı karıştırıyor

Çoğu zaman parfümün kağıt ambalajına ve daha az sıklıkla onu kaplayan selofanın kalitesine dikkat ederiz. Fakat bu büyük bir ihmaldir. Yüksek kaliteli markalı parfüm, iyi bir selofan ambalajıyla ayırt edilir: oldukça yoğundur ve kutuyu şişme, düzensizlik veya başka kusurlar olmadan kaplar. Bu nedenle selofan ambalajın dikiş hatlarına özellikle dikkat etmek önemlidir. Eğri, yırtık, düzensiz veya çok kalın olduklarını fark ederseniz dikkatinizi başka bir kokuya veya başka bir butiğe çevirmeniz daha iyi olur.
Ayrıca, şişenin yerleştirildiği kutuya bakmak için zaman ayırın: Kural olarak üreticiler, şişeyi sabit bir konumda tutan ve olası hasarlardan koruyan özel bir tasarımla onu donatmaya çalışırlar. Bir tasarım fikri olmadığı sürece, kutunun yapıldığı kağıt gri değil beyaz olmalıdır.

2. Tasarım taklitçiliğini fark edersiniz

Parfüm ürünlerinin bulunduğu raflara baktığınızda, yakın zamanda bir reklamda gördüğünüz bir şişe dikkatinize çarpıyor ve onu aroma cephanenize eklemenin sorun olmayacağına karar veriyorsunuz. Satın alıyorsunuz, satın aldığınız parfümden memnunsunuz, ancak yanlışlıkla sokakta satın aldığınız parfümün reklamını yapan bir stand gördüğünüzde, bunun satın aldığınız parfümle aynı olduğunu ancak birkaç nüansta ondan farklı olduğunu keşfedersiniz: harfler biraz daha eşit bir şekilde yerleştirilmiş ve bazı harfler hiç orada değil; görsel olarak şişeler benzer ama sizinki o kadar uzun değil.

Kurnaz üreticiler bu şekilde dikkatsizliğimizden yararlanıyor ve ünlü markaların tasarımlarını kopyalıyor. Cezai kovuşturmayı önlemek için, üzerlerinde çok az değişiklik yapıyorlar, ancak tasarımın genel fikrini koruyorlar – piyasada kendini zaten kanıtlamış ve alıcılar arasında popülerlik kazanmış olanın aynısı. Tasarım, tüketici talebini yönlendirmenin güçlü bir yoludur ve buna hazırlıklı olmalısınız.

3. Parfümün seri numarasını bulamıyorsunuz (ya da tuhaf buluyorsunuz)
Seçtiğiniz kokunun orijinalliğinden gerçekten bahseden şey, bir seri numarasının bulunmasıdır ve şişedeki seri numarası, ambalajdaki seri numarasına karşılık gelmelidir. İkincisinden bahsediyorsak, ambalajın tabanında mürekkep kullanılarak basılmış veya basılmış karakterler şeklinde bir sayı dizisi bulmalısınız.

4. Şişenin kusurlu olduğunu fark ederseniz

Bir parfümün orijinalliğini kontrol ederken bir diğer önemli nokta da şişenin kalitesidir. İyi cam veya metal, hasarsız pürüzsüz bir yüzey – bunlar, baktığınız şeyin sahte olmadığının ilk ve ana işaretleridir. Ancak şişenin yüzeyinde konturlar, garip lekeler veya damarlar fark ederseniz, seçilen güzellik ürününün kalitesini ciddi şekilde düşünmelisiniz .
Simetrik olması ve püskürtme kapağını sıkıca kapatması gereken kapağa da dikkat etmek önemlidir. Kapak asimetrikse ve bu tasarım fikrinin bir parçasıysa, o zaman kokunun orijinalliğini belirlemek elbette daha zor olacaktır – bu durumda malzemenin geri kalanını incelemeyi unutmayın

5. Parfüm sıvısının parlak rengi göze çarpıyor
Gerçek şu ki, markalar nadiren bol miktarda renklendirici madde kullanımına başvuruyor, bu nedenle orijinal kokular, kural olarak, yarı saydamlığa yakın, soluk bir renk tonuna sahip. Örneğiniz parlak mavi, fuşya rengiyle doluysa veya gözlerinizi kelimenin tam anlamıyla sarıya çeviriyorsa, riskten uzak durup aynı kokuyu farklı bir yerde test etmek daha iyidir.

6. Ucuz koku
Yıllar süren aroma hobiniz boyunca çoğu parfüm markasını DNA notlarına ayırmayı başardıysanız, o zaman bir sahtenin sahte sesini bir mil öteden duyabilmelisiniz. Eğer arkanızda böyle bir bilgi varsa şans kesinlikle yanınızda olacaktır. Sahte üreticiler, kural olarak, kendilerini ilk “notlardan” uzaklaştıran en ucuz malzemelere başvururlar. Satıcı kolayca gerçek bir kokuyu test etmeyi teklif edebilir ve ödeme sırasında sahte bir kokuyu kontrol edebilir (kasıtlı olarak veya hatta bilmeden). Dikkatli olun ve ürünü yerinde kontrol edin: bu sizi yalnızca para israfından kurtarmakla kalmayacak, aynı zamanda size parfümeri dünyasını daha incelikli bir şekilde anlamayı ve ondan yalnızca en iyisini seçmeyi öğretecektir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x